Ako chutí jedlo jazykom?

jazyk

Váš jazyk má špeciálne časti, ktoré sú navzájom spojené ako chuťové poháriky a ktoré zachytávajú chuť. Ale vaše ďalšie zmysly tiež pomáhajú vášmu mozgu zistiť, ako niečo chutí. 

Ochutnávka jedla v skutočnosti využíva všetky vaše zmysly. Vaše zmysly zhromaždia všetky informácie a skombinujú ich do správy o chuti jedla, ktorá sa dostane do vášho mozgu. Napríklad vaše oči vám pomôžu rozpoznať jedlo a zapamätať si, ako chutí.

Nie je to len o jazyku. Päť zmyslov – chuť, hmat, zrak, sluch a čuch – pomáha zbierať správy o jedle a posielať ich do vášho mozgu. 

Váš jazyk má špeciálne časti, ktoré naberajú chuť a sú spojené ako chuťové poháriky. Pomáhajú vám ochutnať rôzne príchute, ako sú sladké, slané, kyslé, horké a špeciálne jeden s názvom “umami”, ktoré niektorí ľudia hovoria, je to trochu ako mix všetkých ostatných dohromady.

Chuťové poháriky zachytia stopy o tom, ako jedlo chutí, a pošlú správy o ňom do vášho mozgu nervami.

Aby ste niečo správne ochutnali, musíte jedlo rozžuť na malé kúsky a mať veľa slín. To pomáha molekulám príchuti aby sa dostali k  vašim chuťovým pohárikom.

Vyskúšajte tento experiment: ak si obliznete kúsok nakrájaného jablka, ako to chutí? Teraz vypite trochu vody, aby ste zmyli arómu, a zahryznite sa do jablka. Keď nakrájate jablko, uvoľní sa iba časť príchute. Ak ho však rozžujete na menšie kúsky, môže vám do úst vniknúť viac príchuti.

Potraviny chutia sladšie, ak sú čiastočky cukru menšie. Chcete vyskúšať ďalší experiment? Položte si asi na päť sekúnd na jazyk niekoľko veľkých kryštálov cukru. Ako sladko chutia? Teraz si vypláchnite ústa vodou a na jazyk si dajte jemný práškový cukor – je sladší alebo menej sladký ako veľké kryštály cukru?

Čím menšie sú čiastočky cukru, tým ľahšie váš jazyk ochutná sladkosť. Je to tak preto, lebo menšie častice majú väčší povrch. Tento trik pomáha vedcom v oblasti výživy vyvíjať sladké jedlá s menším obsahom cukru.

Sliny a vôňa

Pri žuvaní jedla tiež produkujete sliny, ktoré rozpúšťajú časť chuti jedla pre chuť na jazyku.  

Chcete vyskúšať ďalší experiment? Vystrčte jazyk až na doraz a sliny vysušte hrubým papierovým obrúskom. Zatiaľ čo váš jazyk stále vyplazuje, požiadajte niekoho, aby vám položil na jazyk nejaké jedlo, napríklad jogurt. Aká silná je jeho chuť? Ďalej vtiahnite jazyk späť do úst a ochutnajte jedlo. Je príchuť silnejšia, slabšia alebo rovnaká?

Ak máte upchatý nos, jedlo chutí slabšie. Je to preto, lebo váš nos vám tiež pomáha „ochutnať“ jedlo.

Skús to! Zatiaľ čo držíte nos zapchatý, vložte si nejaké jedlo do úst a žujte.  Zatiaľ čo jedlo jete, pustite nos a jedzte ďalej. Je príchuť silnejšia, slabšia alebo rovnaká?

V skutočnosti bez vášho čuchu môže byť ťažké ochutnať rozdiel medzi surovým jablkom a surovou cibuľou!

Pokiaľ ide o ochutnávanie chutí, váš nos vám veľmi pomáha. Váš jazyk a nos teda spolupracujú, aby vám pomohli ochutnať jedlo. 

Ak máte zjesť  niečo , čo vám nechutí, skúste sa chytiť za nos!

Paulomi (Polly) Burey, Ursula Kennedyová

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email