Čo je to potravinová intolerancia?

Čo je to potravinová intolerancia_blog

Potravinová intolerancia, známa tiež ako potravinová precitlivenosť sprostredkovaná IgE alebo nealergická precitlivenosť na potraviny, sa týka ťažkostí s trávením určitých potravín. Je dôležité si uvedomiť, že potravinová intolerancia sa líši od potravinovej alergie.

Potravinové alergie spúšťa imunitný systém, zatiaľ čo potravinovú intoleranciu nie. Niektorí ľudia trpia tráviacimi problémami po konzumácii určitých potravín, aj keď ich imunitný systém nereagoval – histamínová odpoveď neexistuje.

Medzi potraviny, ktoré sa najčastejšie spájajú s potravinovou intoleranciou, patria mliečne výrobky, obilniny obsahujúce lepok a potraviny, ktoré spôsobujú hromadenie črevných plynov, ako sú fazuľa a kapusta.

Rýchle fakty o potravinovej intolerancii:

 • Príznaky potravinovej intolerancie sa prejavujú zvyčajne dlhšie ako príznaky alergie
 • Príznaky sú rôzne a môžu zahŕňať migrénu, kašeľ a bolesti žalúdka
 • Niektorá potravinová intolerancia je spôsobená nedostatkom konkrétneho enzýmu

Príznaky

Lepok je jednou z najbežnejších príčin potravinovej intolerancie.

Môže byť ťažké určiť, či má pacient potravinovú intoleranciu alebo alergiu, pretože príznaky sa často prekrývajú.

Ak ide o alergiu, aj malé množstvo má za následok príznaky, ako to môže byť v prípade arašidov. Zatiaľ čo pri potravinovej intolerancii nebude mať malé množstvo žiadny účinok.

Príznaky potravinovej intolerancie sa v porovnaní s potravinovými alergiami spravidla prejavujú dlhšie.

Nástup sa zvyčajne vyskytuje niekoľko hodín po požití problematickej potraviny alebo zlúčeniny a môže pretrvávať niekoľko hodín alebo dní. V niektorých prípadoch môže príznaky trvať 48 hodín.

Niektorí ľudia netolerujú niekoľko skupín potravín, čo lekárom sťažuje určenie, či môže ísť o chronické ochorenie alebo intoleranciu potravín. Zistenie, ktoré potraviny sú vinníkmi, môže trvať dlho.

Podľa austrálskeho úradu pre potraviny NSW sú najčastejšie príznaky potravinovej intolerancie nasledujúce:

 • Nadúvanie
 • Migrény
 • Bolesti hlavy
 • Kašeľ
 • Nádcha
 • Bolesť brucha
 • Podráždené črevo
 • Žihľavka

Príčiny

Príčin potravinovej intolerancie môže byť veľa.

1) Absencia enzýmu

Na úplné trávenie potravy sú potrebné enzýmy. Ak niektoré z týchto enzýmov chýbajú alebo sú nedostatočné, môže sa narušiť správne trávenie.

Ľudia, ktorí netolerujú laktózu, nemajú dostatok laktázy, enzýmu, ktorý štiepi mliečny cukor (laktózu) na menšie molekuly, ktoré môže telo ďalej rozkladať a vstrebávať cez črevo. Ak laktóza zostane v zažívacom trakte, môže to spôsobiť kŕče, bolesti žalúdka, nadúvanie, hnačky a plynatosť.

Ľudia s alergiou na mliečne bielkoviny majú podobné príznaky ako ľudia s intoleranciou laktózy; to je dôvod, prečo sú ľudia s intoleranciou laktózy nesprávne diagnostikovaní ako alergickí.

Takmer všetky potraviny vyžadujú pre správne trávenie enzým. 

2) Chemické príčiny potravinovej intolerancie

Niektoré chemikálie v potravinách a nápojoch môžu spôsobiť neznášanlivosť, vrátane amínov v niektorých syroch a kofeínu v káve , čaji a čokoládach. Niektorí ľudia sú na tieto chemikálie náchylnejší ako iní.

3) Otrava jedlom – toxíny

Niektoré potraviny obsahujú prirodzene sa vyskytujúce chemikálie, ktoré môžu mať toxický účinok na človeka a spôsobovať hnačky, nevoľnosť a zvracanie.

Nedovarená fazuľa obsahuje aflatoxíny, ktoré môžu spôsobovať mimoriadne nepríjemné zažívacie ťažkosti. Plne uvarená fazuľa nemá toxín. Ľudia sa preto môžu čudovať, prečo reagujú na fazuľu po jednom jedle, a nie po druhom jedle.

4) Prirodzený výskyt histamínu v niektorých potravinách

Niektoré potraviny, ako napríklad ryby, ktoré neboli správne skladované, môžu hromadiť histamín, keď „hnijú“. Mnoho ľudí je obzvlášť citlivých na tento prirodzene sa vyskytujúci histamín a objavujú sa u nich kožné vyrážky, brušné kŕče, hnačky, zvracanie a nevoľnosť.

Príznaky sú často podobné anafylaxii (silná alergická reakcia).

5) Salicyláty sú obsiahnuté v mnohých potravinách

Intolerancia salicylátu, známa tiež ako citlivosť na salicyláty, sa vyskytuje, keď niekto reaguje na normálne množstvo požitého salicylátu.

Salicyláty sú deriváty kyseliny salicylovej, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rastlinách ako obranný mechanizmus proti škodlivým baktériám, plesniam, hmyzu a chorobám.

Chemikálie sa nachádzajú v mnohých potravinách a väčšina ľudí môže konzumovať potraviny obsahujúce salicylát bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov. Niektorí ľudia však trpia príznakmi po konzumácii väčšieho množstva. Jednotlivci, ktorí netolerujú salicyláty, by sa mali vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú vysoké množstvo.

Salicyláty sú prítomné vo väčšine potravín z rastlín, vrátane väčšiny ovocia a zeleniny, korenín, bylín, čaju a chuťových prísad. Mäta s príchuťou, paradajková omáčka, bobule a citrusové plody majú obzvlášť vysokú hladinu.

Spracované potraviny s prísadami arómy majú zvyčajne tiež vysoký obsah salicylátov.

Typy

Niektoré bežné druhy potravinovej intolerancie sú:

 • laktóza
 • pšenica
 • lepok
 • kofeín
 • histamín prítomný v hubách, kyslých uhorkách a sušenom jedle
 • prísady, ako sú umelé sladidlá, farbivá alebo iné arómy

Niektorí ľudia po jedle chleba pocítia reakciu, čo však nemusí nutne znamenať neznášanlivosť lepku . Každý, kto má podozrenie, že môže trpieť neznášanlivosťou lepku, by mal predtým, ako sa vzdá lepku, navštíviť lekára, pretože obilniny môžu byť dôležitým zdrojom rôznych živín.

Mäso môže obsahovať dusičnany, ktoré sú zdrojom potravinovej intolerancie niektorých ľudí.

Intolerancia prídavných látok v potravinách predstavuje za posledných tridsať rokov stabilne rastúci problém, pretože čoraz viac potravín obsahuje prídavné látky.

Napriek tomu sa odhaduje, že intolerancia prídavných látok v potravinách nepostihuje viac ako 1 percento ľudí.

Prísady sa používajú na zvýraznenie chutí, zvýšenie príťažlivosti potravín a zvýšenie ich trvanlivosti. Medzi príklady potravinových prísad patria:

 • Antioxidanty
 • Umelé farbivá
 • Umelé arómy
 • Emulgátory
 • Zosilňovače chutí
 • Konzervanty
 • Sladidlá

Z tisícov prídavných látok používaných v potravinárskom priemysle sa predpokladá, že relatívne malý počet spôsobuje problémy. Je známe, že nasledujúce potravinové prísady spôsobujú u ľudí nežiaduce reakcie:

 • Dusičnany – je známe, že spôsobujú svrbenie a kožné vyrážky. Spracované mäso má zvyčajne vysoký obsah dusičnanov a dusitanov.
 • MSG (glutaman sodný) – používa sa ako zvýrazňovač chuti. Je známe, že spôsobuje bolesti hlavy.
 • Siričitany – používajú sa ako konzervátor alebo vylepšovač jedla. Bežne sa používa vo vínach. V Spojených štátoch a Európskej únii musia byť vína fľašované po rokoch
 •  

Diagnóza

Nie je ľahké určiť, či niekto nemá potravinovú intoleranciu alebo alergiu, pretože príznaky sa často prekrývajú. Určité vzorce príznakov môžu lekárovi pomôcť rozlíšiť tieto dva príznaky. V prevažnej väčšine prípadov sa príznaky potravinovej intolerancie prejavujú oveľa dlhšie ako pri potravinových alergiách.

Pacientom sa odporúča, aby si viedli denník a zapisovali si, ktoré jedlá sa konzumujú, aké boli príznaky a kedy sa objavili. Údaje v denníku môžu pomôcť dietológovi alebo lekárovi zistiť, ktoré potraviny spôsobujú nežiaduce reakcie a aké kroky treba podniknúť.

Okrem intolerancie laktózy a celiakie neexistuje presný, spoľahlivý a validovaný test na identifikáciu potravinovej intolerancie. Najlepším diagnostickým nástrojom je vylučovacia diéta, známa tiež ako eliminačná alebo diagnostická strava.

Neznášanlivosť na pravidelne konzumované jedlá môže mať za následok vzájomné nežiaduce reakcie. Ak k tomu dôjde, je ťažké určiť, ktoré potraviny sú na vine. Existuje vyššie riziko nesprávneho diagnostikovania chronického stavu alebo choroby.

Pri typickej vylučovacej diéte sa podozrivá potrava vylučuje z potravy na stanovené obdobie, zvyčajne medzi 2 týždňami a 2 mesiacmi. Ak počas tohto obdobia nežiaduce reakcie ustúpia, je pravdepodobnejšie, že sa podarilo nájsť vinníka. To možno ďalej potvrdiť, ak sa potom znovu zavádza a príznaky sa vrátia.

Lekár môže odporučiť kožný test a / alebo krvný test na vylúčenie potravinovej alergie:

 • Kožný prick test – určuje to reakciu pacienta na konkrétnu potravinu. Malé množstvo podozrivej potravy sa umiestni na chrbát alebo predlaktie pacienta. Koža je napichnutá ihlou, ktorá umožňuje niektorej jej látke preniknúť pod povrch kože. Alergici budú reagovať zvýšeným nárazom. Kožné vpichové testy však nie sú stopercentne spoľahlivé.
 • Krvný test – týmto sa merajú hladiny protilátok IgE (imunoglobulín E). Ani tieto testy nie sú stopercentne spoľahlivé.  Prítomnosť IgE protilátok môže byť súčasťou normálnej ľudskej odpovede a naznačuje skôr toleranciu ako nepriaznivú reakciu .

Najlepšou súčasnou liečbou potravinovej intolerancie je vyhýbať sa niektorým potravinám alebo ich jesť menej často a v menšom množstve, ako aj užívať doplnky, ktoré môžu pomôcť tráveniu.

Napísala Yvette Brazierová