Kvíz: Nájdite najlepšiu stravu pre svoju osobnosť

Kvíz: Nájdite najlepšiu stravu pre svoju osobnosť

Čo najlepšie vystihuje vaše stravovacie návyky?

 • A. Som stále na cestách, potrebujem jesť niečo rýchle a ľahké.
 • B. Rád trávim čas varením jedla a jem rôzne jedlá.
 • C. Som flexibilný. Snažím sa stravovať zdravo, ale aj tak si občas rád doprajem niečo nezdravé.
 • D. Som ochotný vylúčiť potraviny a v prípade potreby nájsť náhrady.
 • E. Ide mi o to, aby som sa vrátil k základom. Naši predkovia nejedli spracované zrná, takže ani ja nechcem.

Prečo diéta

 • A. Cez víkend som jedol veľa a nezdravo a potrebujem naštartovať nový týždeň inak
 • B. Som vystavený riziku vážnych zdravotných problémov, ako je cukrovka a srdcové choroby, a musím urobiť nejaké zmeny.
 • C. Chcem schudnúť. Ale zmrzliny sa nechcem vzdať.
 • D. Mám celiakiu.
 • E. Chcel by som schudnúť, ale tiež chcem, aby moja strava bola súčasťou môjho celkového životného štýlu.

Aká je vaša osobnosť v stravovaní?

 • A. Stále sledujem posledné výstrelky 
 • B. Neznášam sa venovať myšlienkam o stravovaní 
 • C. Som pedantný, ale popri tom potrebujem motiváciu 
 • D. Robím to preto, lebo musím. Moje telo nezvláda určité jedlá 
 • E. Nemám problém vylúčiť  potraviny zo svojej stravy.

   

 

Ak ste odpovedali väčšinou A, šťavy a detoxikácia môžu byť vhodné práve pre vás.

 

Fanúšikovia očisty  šťavami sú zvyčajne tí, ktorí chcú prestať jesť  nezdravé jedlá. Mnoho ľudí vyskúša detoxikáciu alebo očistu na šťavách, aby „naštartovali“ svoje telo a vyčistili svoje telo od toxínov. 

Chudnutie očistou tela nie je vždy udržateľné, pretože počiatočná strata hmotnosti vody sa zvyčajne vráti, keď sa vrátite k pevnej strave.

Je  však veľa ľudí, ktorí majú radi pocit po detoxikácií, najmä po víkende, keď sa prejedli. Je to vhodné pre zaneprázdnených ľudí, ktorí majú viac úloh a chcú rýchle výsledky. Je to ideálne riešenie pre niekoho, kto sa chce odraziť od príliš zhovievavého víkendu – alebo dvoch či troch -, ak má na pamäti, že pokiaľ ide o pokus o chudnutie a udržanie hmotnosti, neexistujú skratky.

 

 

Ak ste odpovedali väčšinou B, vyskúšajte stredomorskú stravu.

 

Strava sa  primárne skladá z olivového oleja, orechov, zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a rýb, znižuje pravdepodobnosti vzniku cukrovky medzi ľuďmi s vysokým rizikom ochorenia – bez toho, aby bolo potrebné znížiť kalórie alebo viac cvičiť. 

Výskum ukazuje, že dodržiavanie stredomorskej stravy by mohlo mať úžitok pre ľudí s mnohými typmi zdravotných problémov vrátane cukrovky, srdcových chorôb a depresií.

 

Táto strava  je najlepšia pre niekoho, kto hľadá zmenu životného štýlu, a nie iba znížením  kalórií. Diéta víta rôzne jedlá, vrátane červeného vína s mierou. Ľudia, ktorí dodržiavajú stredomorskú stravu, však obmedzujú príjem červeného mäsa a sladkostí.  Človek, ktorému chutí  stredomorská strava, oceňuje flexibilitu pri príprave jedál a dáva prednosť vareniu ako súčasti svojho životného štýlu.

 

 

Ak ste odpovedali väčšinou C, tento plán by mohol byť efektívny.

 

Weight Watchers je bodový systém stravovania, ktorý používateľom umožňuje zaznamenávať si jedlo a fyzickú aktivitu tak, aby spĺňali denný počet, ktorý by ich mal viesť na ceste k chudnutiu. Používatelia sa tiež môžu navzájom podeliť o svoje úspechy na  ceste pri  chudnutí s ostatnými. Získajú podporu a motiváciu od ostatných, ktorí úspešne používali Weight Watchers na dosiahnutie svojich cieľov v chudnutí. Jedným z atraktívnych prvkov systému je, že umožňuje odpustky a pomáha používateľom nájsť alternatívne spôsoby, ako pripraviť svoje obľúbené jedlá alebo napríklad zachovať zmrzlinu v strave.

Weight Watchers je navrhnutý ako plán, ktorý ľahko zapadne do života dietujúcich, takže nemusia vysadiť  jedlo, ktoré majú radi. Plán podporuje malé zvládnuteľné ciele pred vysokými, ktoré je ťažké dosiahnuť. Aby Weight Watchers fungovali, musíte byť ochotní udržiavať si prehľad o svojich každodenných stravovacích návykoch. Vedenie denníka o jedle je osvedčenou metódou na zhadzovanie kilogramov a metóda Weight Watchers túto stratégiu začleňuje. Ak ale nechcete, aby vaše stravovacie návyky boli niečím, na čo pri každom zahryznutí myslíte, nemusí to byť pre vás.

 

 

Ak ste odpovedali väčšinou D, mohlo by vám prospieť vysadiť zo stravy  lepok.

 

Ľudia, ktorí by mali byť na bezlepkovej diéte, sú ľudia, ktorí majú celiakiu alebo intoleranciu lepku. Ale z rôznych dôvodov sa diéta stala populárnou ako plán chudnutia, ktorý je mätúci pre ľudí trpiacich touto chorobou aj pre tých, ktorí ich liečia. 

Nejde o skutočne nízkokalorické výrobky. Náhradné výrobky majú často viac kalórií a chýbajú im výživné látky, ako sú vitamíny skupiny B, železo a vláknina.

U ľudí s celiakiou sa vyvinie imunitná reakcia, keď jedia glutén, bielkovinu nachádzajúcu sa v pšenici, jačmeni a raži. To poškodzuje vnútornú výstelku tenkého čreva a spôsobuje hnačky a nadúvanie. Ak nebudú liečení a pacienti sa jednoducho vyhýbajú konzumácii dráždivých jedál, môžu sa u nich vyskytnúť nedostatky v kľúčových živinách, ktoré poškodzujú mozog v nervovom systéme a v kostiach. 

Ak si myslíte, že máte alergiu na lepok, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára, aby vás mohli správne vyšetriť a diagnostikovať. Pokiaľ nemáte alergiu na lepok, nie je naozaj dôvod, aby ste vysadili zo stravy  lepok. Niektorí ľudia to používajú ako zámienku na to, aby nejedli  chleba.

 

 

Ak ste odpovedali väčšinou E, mohla by byť pre vás vhodná paleo diéta.

 

Paleo diéta je o návrate k základom. Vychádza sa z predpokladu, že spoločnosti lovcov a združení nejedli veľa zo spracovaných potravín, ktoré dnes jeme, ale jedli mäso, ryby a ovocie a zeleninu pestovanú bez antibiotík a hormónov. Väčšina ľudí, ktorí dodržiavajú túto stravu, sa vyhýba sacharidom a spracovaným zrnám. Vedecká komunita sa rozdeľuje v otázkach výhod stravy. Mnohí uznávajú, že konzumácia chudého mäsa a rastlinných potravín má výhody. Pre niekoho je to spôsob chudnutia, pre iného ide o udržateľnosť a životný štýl. 

 

Autor Alexandra Sifferlin