Prínosy vegánskej stravy pre zdravie.

vegan food

Aj keď existuje veľa dôvodov na prejdenie na vegánsku stravu,  zdravotné dôvody priťahujú veľa ľudí. Vegáni sú zvyčajne chudší, majú nižší cholesterol a majú nižší krvný tlak a existujú aj ďalšie zdravotné výhody, ktoré môžu viesť k dlhšiemu životu.

Metabolizmus

Vegánom prospieva zvýšená konzumácia zeleniny, ale vďaka vynechaniu mäsa a mliečnych výrobkov môžu prísť o základné výživné látky. Vegánska strava má zvyčajne vysoký obsah vlákniny, horčíka, kyseliny listovej, fytochemikálií a vitamínov C a E. Na druhej strane majú zvyčajne nižší obsah kalórií, nasýtených tukov, cholesterolu, omega 3 mastných kyselín, vápnika, zinku a vitamínov. B-12 a D.

Vegánska strava môže zlepšiť energetický metabolizmus u zdravých, obéznych jedincov a diabetikov 2. typu. Niektorí sa domnievajú, že je to spôsobené priaznivými zmenami v črevnom mikrobióme, ku ktorým dochádza vďaka vegánskej strave, v súčasnosti však nie je k dispozícii dostatok výskumov na ich overenie. Existujú aj určité dôkazy o tom, že vegáni konzumujú viac ochranných živín a fytochemikálií.

Kardiovaskulárne choroby

Diéty s vysokým obsahom ovocia a zeleniny, orechov, rastlinných olejov a celozrnných výrobkov sú často spojené s nižšou mierou vývoja kardiovaskulárnych chorôb. Medzi tieto druhy stravovania tradične patria stredomorské a ázijské diéty, ale v poslednej dobe sa predpokladá, že vegánska strava má podobné účinky.

Nižšie riziko srdcovo-cievnych ochorení je možné dosiahnuť vegetariánskou stravou, ktorá obsahuje aj mliečne výrobky. Zdá sa, že je to primárne kvôli zvýšenému príjmu ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú cenné živiny vrátane vlákniny a antioxidačných vitamínov a sú nezávisle spojené s nižším rizikom kardiovaskulárnych chorôb.

Aj keď sa vegánska strava často považuje za stravu s nižším obsahom tuku a vegáni sú zvyčajne tenší, skutočná výhoda príjmu tukov spojená s vegánstvom pre kardiovaskulárne ochorenia je sporná. Všeobecne sa rastlinné oleje považujú za prospešnejšie ako živočíšne tuky vďaka obsahu mononenasýtených tukov, vitamínu E a kyseliny α-linolénovej.

Účinky na prevalenciu rakoviny

Veľa dôkazov naznačuje, že vegáni a vegetariáni majú nižšie riziko rôznych druhov rakoviny, a to jednak priamo v dôsledku príjmu živín, jednak v dôsledku sekundárnych účinkov. Napríklad obezita je významným faktorom rizika rakoviny a kvôli nižšiemu BMI vegánov sa teší aj nižšiemu riziku rakoviny.

Ovocie a zelenina boli opísané ako látky znižujúce riziko rakoviny pľúc, úst, pažeráka a žalúdka a majú tendenciu sa konzumovať vo väčšom množstve u vegánov. Fytochemikálie, ktoré sú hojne zastúpené v zelenine a vyskytujú sa vo väčšom množstve vo vegánskej strave, majú antioxidačné vlastnosti a narušujú bunky, aby zastavili progresiu rakoviny.

Zatiaľ čo vegánska strava obsahuje živiny, o ktorých je známe, že znižujú riziko rakoviny, môžu existovať aj nepriaznivé účinky vegánskej stravy na riziká rakoviny. Napríklad nízky obsah vitamínu D súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny. To môže vysvetľovať, prečo nie sú výraznejšie rozdiely vo vývoji rakoviny medzi vegánmi a nevegánmi. Vegáni môžu mať zvýšené riziká z dôvodu nedostatkov, ale nižšie riziká z dôvodu zvýšenej spotreby antioxidantov alebo nižšej telesnej hmotnosti.

Kognitívne výhody

Jednou z menej skúmaných oblastí, ako môže vegánska strava ovplyvniť jednotlivca, je neurobiológia a kognitívne funkcie. Štúdie, ktoré sa na to zamerali, našli mierne zlepšenie, keď pacienti trpiaci migrénou, roztrúsenou sklerózou, fibromyalgiou a reumatoidnou artritídou konzumovali vegánsku stravu. 

Štúdie zamerané na špecifické živiny ukazujú určité znaky toho, že vegánska strava môže byť prospešná pre poznanie a duševné zdravie. Príjem fytochemikálií, ktorý sa zdá byť vyšší u vegánov, je spojený s priaznivými účinkami na duševné zdravie. Naproti tomu nižší príjem vitamínu B-12, ktorý je častý u vegánov, súvisí s nepriaznivými účinkami na neurologický systém a kognitívne zdravie, ako sú mŕtvica, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.  Autor: Sara Ryding, B.Sc.